23 września 2013

Jak się skoncentrować na nauce?

Witajcie Kociaki,
zakładam, że większość z Was chodzi do gimnazjum lub do szkół średnich. Obie te szkoły są bardzo ważne. Gimnazjum, to w tej szkole wstępnie decydujecie o swojej przyszłości i zawodzie. Na podstawie egzaminów gimnazjalnych będą Was przyjmować do szkół średnich. Już od początku 3 klasy trzeba się przyłożyć do nauki, ale nie mówię, że w 1 i w 2 nie trzeba :) Za to liceum/technikum/zawodówka także mają duże znaczenie co do naszej przyszłości. W liceum i w technikum piszemy egzamin dojrzałości- maturę i to ona będzie w większym stopniu decydowała gdzie dostaniemy się na studia. Wiem, że to wszystko może wydawać się straszne, ale zawsze tak jest. Ja obecnie jestem w 1 klasie liceum i też trochę z przerażeniem myślę o mojej maturze.

Postanowiłam, że troszeczkę pomogę Wam i sobie w nauce, a dokładniej w koncentracji na nauce.
Na stronie tipy.pl znalazłam ciekawy artykuł, zachęcam do przeczytania i skorzystania. Może akurat Wam pomoże :)

1. Wybierz miejsce do nauki.

Jeśli znajdziesz dobre miejsce do nauki, nie zmieniaj go później zbyt często. W ten sposób Twój mózg zacznie po pewnym czasie kojarzyć dane miejsce wyłącznie z nauką, przez co łatwiej będzie Ci się skoncentrować na niej. Znajdź takie miejsce, gdzie można swobodnie rozłożyć materiały do nauki, ksera, kartki, notatki. Zastanów się czy łatwiej jest Ci się skoncentrować w kompletnej ciszy, czy przy różnych odgłosach w tle (odgłosy ulicy, śpiew ptaków, szum drzew, muzyka). Jakiekolwiek miejsce wybierzesz pamiętaj, że musi ono być dobrze oświetlone oraz na bieżąco wentylowane.

Pamiętaj, że miejsce, w którym się uczysz powinno służyć wyłącznie do nauki. Nie baw się tam, nie graj i nie wykonuj żadnych innych czynności niż nauka. Nie przetrzymuj tam również żadnych przedmiotów, oprócz materiałów do nauki, ponieważ mogłyby się rozpraszać.

2. Wybierz godziny nauki.

Każdy ma swój czas w przeciągu całego dnia, kiedy potrafi się łatwiej skoncentrować, jest bystrzejszy oraz bardziej pobudzony. Niektóre osoby łatwiej przyswajają wiedzę rano, inne wieczorem a część osób potrafi się uczyć wyłącznie w nocy. Określ ten czas u siebie oraz ucz się codziennie właśnie w tych godzinach. Staraj się nigdy nie zmieniać tego czasu.

3. Zaczynaj zawsze od początku.

Myślenie o nadchodzącym ważnym sprawdzianie czy egzaminie, może doprowadzić do napadów paniki. Zacznij swoją naukę od zrobienia listy rzeczy których musisz się nauczyć. Podziel materiał na drobne zagadnienia i daj sobie dużo czasu na zapoznanie się z każdym z nich.

4.  Zminimalizuj zakłócenia.

Na czas nauki wyłącz telefon, rozłącz się ze skrzynką pocztową, wyłącz komunikator internetowy oraz o ile to możliwe Internet. Włącz cicho muzykę, jeśli potrzebujesz jej do nauki. Jeśli potrafisz się skupić wyłącznie w całkowitej ciszy zainwestuj w stopery.

5. Techniki aktywnego czytania.

Czytanie jest efektywnie wyłącznie wtedy, gdy zapamiętujesz przeczytane informacje, zatem po przeczytaniu części materiału zadawaj sobie jak najwięcej pytań oraz staraj się na nie na bieżąco odpowiadać. Przeczytaj czhttp://www.blogger.com/blogger.g?blogID=6814405420364250328#editor/target=post;postID=1152952052588945191ęść materiału, po czym go streść, nie patrząc przy tym do notatek. Mów na głos. Zapisuj wszystko czego nie umiesz lub nie do końca rozumiesz.

6. Różnorodność nauki.

Ucz się jednego przedmiotu przez godzinę, zrób sobie przerwę po czym zacznij się uczyć czegoś innego. Dzięki zróżnicowaniu tematów nie będzie Ci się nudzić i będziesz mógł się uczyć dłużej. Jeżeli uznasz któryś z przedmiotów za nudny, ucz się go pomiędzy tymi dwoma, które uwielbiasz.

7. Ucz się od deski do deski.

Zachęcaj się i motywuj do ukończenia nauki konkretnego tematu. Ukończenie nauki paru ostatnich zagadnień jest bardzo ważną częścią wpływającą na rozwój dobrych nawyków nauki. Postanów zrobić coś co sprawi Ci przyjemność jednak dopiero wtedy, gdy nauczysz się już wszystkiego - od deski do deski. Nagrodą może być spotkanie ze znajomymi, pogawędka na GG, zdrowy batonik czy nawet cała noc na imprezie w mieście - cokolwiek sprawi Ci przyjemność.

To na tyle :)
Zapraszam do komentowania, wszystkie komentarze są czytane :)
Dobranoc ♥

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz, daje mi on mnóstwo radości i motywacji :)
Jeśli spodoba Ci się blog to zaobserwuj, ja też wpadnę. Nie piszcie, że liczycie na to samo.

-weryfikacja obrazkowa wyłączona
-obraźliwe komentarze nie będą akceptowane

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...